Do Chorvatska autem

Proč cestovat do Chorvatska automobilem? V první řadě to může být levnější- pro větší rodinu a s automobilem se slušnými provozními náklady. Právě do této, Čechy oblíbené, destinace má cesta automobilem nárok konkurovat letecké dopravě (o autobusové ani nemluvě). Nejdůležitějším argumentem PRO však bude asi svoboda, kterou automobilová doprava skýtá- ta napomáhá i aktivnímu prožití dovolené, poznání větší části země a většímu pohodlí. Podívejme se, co je pro zdárnou cestu potřeba, jaká jsou specifika, na co se připravit, abychom nebyli nepříjemně překvapeni.

Cesta trvá zhruba půl dne (do Splitu cca 12 hodin) a je dobré se vyhnout největším zácpám na cestě, což by vám měl zajistit odjezd z ČR brzy ráno. Z dokladů budete potřebovat pouze občanský průkaz, zelenou kartu (potvrzující řádně sjednaní pojištění vozidel) a jako řidič i řidičský průkaz. Pas není vyžadován, byť Chorvatsko zatím není součástí Evropské Unie- jde o dobrou vůli tohoto státu, což samozřejmě zvyšuje turistickou atraktivitu.

Trasa

Pokud budeme brát za výchozí bod například Prahu, pak vyrazíme po staré dobré dálnici D1, kde už se dost možná můžeme setkat s prvními nepříjemnostmi a časovými ztrátami, které jsou dány častými nehodami a neprůjezdností tohoto důležitého tahu. Měli bychom překročit hraniční přechod Hatě, za kterým pojedeme dál na Vídeň. V Rakousku je nutné koupit dálniční známku! Za Vídní budou další kilometry ve směru na Slovinsko.

Právě ve Slovinsku bychom měli natankovat pohonné hmoty, Chorvatsko není zase tolik vyspělá země, aby Středoevropan navyklý husté síti benzínových stanic mohl komfortně kdykoliv a kdekoliv natankovat- prostě se vám může stát, že benzínky budou daleko, nebo přes noc zavřené. Ve Slovinsku pojedete přes Maribor. Na hranicích s Chorvatskem se připravte na kontrolu dokladů. Rázem se ocitnete na výstavní dálnici ve Krapiny, Záhřeb a nakonec i Split.

Mýtu se nevyhnete

Placení mýta vás čeká na dvou úsecích trasy- ve Slovinsku a v Chorvatsku. O jednotlivých poplatcích vás bude informovat článek s názvem „Do Chorvatska autem- náklady“.

Příspěvek byl publikován v rubrice Historie Chorvatska. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.