Chorvatsko

Pro české turisty je Chorvatsko doslova zemí zaslíbenou. Co však víme o této balkánské zemi kromě toho, že si v ní můžeme užít krásnou dovolenou u moře za velmi slušné peníze?

Trocha historie

Balkánský poloostrov je už staletí velmi neklidným místem. Chorvatsko vždy stálo na rozhraní mezi válčícími nebo přinejmenším ne dobře se snášejícími světy- evropskou civilizací reprezentovanou rakouským císařstvím a Turky. Většinu dvacátého století pak Chorvatsko spadalo do nadnárodního celku, samozřejmě mám na mysli Jugoslávii. Kromě krátkého úseku za druhé světové války se Chorvaté samostatnosti dočkali až v roce 1990- od té doby jde o tradiční národní stát s drtivou většinou populace chorvatské národnosti.

Současnost je o poznání klidnější, zemi se relativně daří a ekonomika žije hlavně z turismu, pro který je tato země jako stvořená. Hlavním městem je samozřejmě Záhřeb, kam však kroky většiny turistů směřovat nebudou. Známá jsou další města- Split, Dubrovník, Makarska,… Většina Chorvatů jsou římští katolíci, takže ani zde čeští občané na problémy asi nenarazí. Proto by hlavní bezpečností starostí turistů mělo být to, zda mají sjednané cestovní pojištění odpovídající jejich potřebám a aktivitám.

Trochu nevýhodou může být, že Chorvatsko (zatím) není v Evropské unii, o eurozóně ani nemluvě, takže si kromě Eur na cestu musíte přivézt (nebo později vyměnit) i dostatek kun, jak se nazývá tamní měna.

Kromě krásného moře a velmi příjemných klimatických podmínek na pobřeží Jadranu (nebo na mnohých blízkých ostrovech) lze v Chorvatsku hledat i další turisticky atraktivní místa. Jedná se hlavně o vnitrozemská Plitvická jezera a krásnou přírodu, ale o tom až v samostatném článku o nejkrásnějších destinacích v Chorvatsku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Historie Chorvatska. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.