Náklady na cestu autem

Důvodů, proč jet do Chorvatska automobilem, je několik. Zda-li se to vyplatí i ekonomicky, můžete snadno odhadnout díky našemu dalšímu článku.

Pohonné hmoty jsou nejdražší

Drtivou většinu nákladů na cestu automobilem budou činit pohonné hmoty- ať je spotřeba vozu jakákoliv. Split je vzdálen víc než tisíc kilometrů, takže při průměrné spotřebě vozu 8 litrů na 100 kilometrů (nesmíme zapomenout, že vůz pojede relativně vysokou rychlostí po dálnici, navíc nejčastěji i plně zatížen nákladem i pasažéry) to činí alespoň 160 litrů benzínu. Snadným výpočtem dojdeme k částce atakující 5 a půl tisíce korun. Pokud pojedete do severněji položených letovisek, můžete přirozeně ušetřit, ale cesta do Dubrovníku je o dobrých 200km delší, takže nám v položce pohonných hmot naskočí další tisícikoruna.

Pokud jedete ve čtyřech nebo pěti lidech, hrozivá cena najednou vypadá velmi přijatelně. A díky automobilu si zachováte absolutní svobodu. Jen doporučujeme zkontrolovat, zda k vašemu pojištění (vozu) máte i dostatečně rozsáhlé asistenční služby pro oblast Evropy, jinak se může snadno stát, že se dovolená z ráje změní v peklo.

Další poplatky

Pohonné hmoty nejsou jediný náklad, musíte také zaplatit dálniční známky, případně mýto. V Rakousku si vystačíte s dálniční známkou na deset dnů, stojí kolem 200Kč. Máte-li dovolenou delší než 10 dnů, tento náklad se vám přirozeně zdvojnásobí. Připravte si i Eura na placení mýta v zdejších tunelech (dohromady za oba směry až 30 Euro).

Ve Slovinsku budete kupovat dálniční známku, která je pouze sedmidenní. Budete si tedy muset koupit dvě, pokud není vaše dovolená velmi krátká. To vás vyjde na dalších 30 Euro. Nakonec je tu samotné Chorvatsko, kde zaplatíte zdaleka nejvíce a to díky mýtnému systému, kterým Chorvaté získávají zpět finance nutné na vybudování svých pohodlných dálnic. Připravte si zhruba 500 kun.

Příspěvek byl publikován v rubrice Historie Chorvatska, Pojištění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.