Nejkrásnější destinace Chorvatska

Štěstím i velkou smůlou Chorvatska je způsob, jakým se zapsalo do povědomí poněkud nevycvičených českých turistů. Jako levná země (srovnání cen s Českou republikou vyjde zhruba nastejno, my jen nemáme to krásné moře) s krásným mořem, kam je příjemné jet a na dva týdny se tam válet na pláži- což je nevýhodné obzvláště ve chvíli, kdy se tohoto turisté nabaží a hledají něco víc, nebo jen něco „lepšího“ (=dražšího a luxusnějšího). Nedá se však říct, že by to byla vina této krásné země. Naopak, jsou to necitliví čeští turisté, kteří přehlížejí mnoho krás, za kterými by byli ochotni jet do mnohem dražších a exotičtějších míst. Začněme však něčím tradičním, městem na seznamu světového dědictví UNESCO. Je jím samozřejmě Perla Jadranu, Dubrovník.

Bezesporu jde o nejkrásnější město v Chorvatsku, zároveň o jedno z vůbec nejhezčích měst na světě (mluvíme samozřejmě o relativně malém historickém jádru města obehnaném úchvatnými hradbami). Město založené před zhruba půl druhým tisíciletím na nás dýchne až neopakovatelnou středomořskou atmosférou, které přispívá i sousedství vápencového pohoří, z jehož vrcholků máte město jako na dlani. Nejvýznamnější památkou jsou právě středověké hradby a pro turisty je přínosné, že má město vlastní mezinárodní letiště a velmi příjemné subtropické klima, typické pro středomořskou oblast. Dovolenka pri mori

Zajímavostí je i fakt, že město bylo výrazně poničeno válečným ostřelováním na počátku devadesátých let minulého století, ale díky snaze organizace UNESCO bylo podle původních plánů obnoveno do své dřívější krásy.

Plitvická jezera

Přírodní krásy Plitvických jezer snesou to nejpřísnější srovnání v celosvětovém měřítku. Soustava jezer, propojených vodopády, nemá v Evropě obdoby a po právu je nejen národním parkem, ale také místem chráněným organizací UNESCO. Pokud můžete, určitě Plitvická jezera zařaďte do svého plánu dovolené, nebudete litovat. Vždyť právě tady se odehrává dobrodružný příběh náčelníka Apačů, Vinnetoua, v nezapomenutelném filmu Poklad na stříbrném jezeře.

Modrá jeskyně

Ostrov Biševo (v oblasti Dalmácie) nabízí pro turisty mnoho krásných zážitků, spojených převážně s jeskyněmi, na které je bohatý. Asi nejznámější a nejkrásnější je „Modrá jeskyně“, do které turisté vplují malou loďkou a kochají se úžasně modře nasvíceným vnitřkem i samotnou vodou- světlo je samozřejmě zcela přírodní, způsobené vnikáním slunečních paprsků, byť samotná jeskyně je uzavřená- právě to tvoří ten krásný úkaz.

Národní parky

Chorvatsko má mnoho národních parků, také se má čím pochlubit, jeho příroda je opravdu výjimečná. Každý z nich nabídne turistům pořádnou dávku hezkých výhledů, takže si jich tu alespoň pár vyjmenujme: NP Brijuni (velmi rozmanitá květena i zvířectvo), NP Risnjak (vhodný pro pěší i cykloturistiku), NP Paklenica (krásné geologické útvary- kaňony, propasti, jeskyně,…)

Chorvatsko toho nabízí samozřejmě mnohem, mnohem víc. Buďme náročnými turisty, protože tato země to bez problémů snese.

Příspěvek byl publikován v rubrice Historie Chorvatska. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.